מילון מושגים לקודי

מאת abeksis

הפוסט נכתב במקור ע״י Naveh Grofi מקבוצת הפייסבוק קודי ישראל. 

טוב, מאחר ואני רואה פה המון המון הודעות עם בקשות לעזרה כשלא יודעים להסביר דברים מסויימים, הנה מילון מושגים קצר אך הכרחי לקודי:

1. ״קודי״ - קודי היא תוכנה, היא לא מכשיר שקונים מאיביי או מגרופון או משהו דומה, זו תוכנה שניתן להתקין אותה על כל מיני מכשירים בהתאם למערכת ההפעלה הנתמכת.

2. ״ריפו״ (Repo) - קיצור של ריפוסיטורי באנגלית (repository) ובעברית, מאגר או מחסן. זה בעצם שרת שנמצא אי שם באינטרנט שמכיל בתוכו פיסית או קישורים למגוון הרחבות בתחומים שונים. כשמו כן הוא, מאגר הרחבות.

3. ״הרחבה״ (Add-on) - הכי נכון יהיה להגדיר אותה כ תת תוכנה בתוך קודי. ההרחבות מתחלקות לקטגוריות כמו הרחבות וידאו, מוזיקה, תמונות, תוכנות, שירותים ועוד. ההרחבות הן בעצם עולם התוכן המשלים של קודי. אם קודי זה שלד הבית, ההרחבות הן הרהיטים בפנים הייתי אומר.

4. ״סקין״ (skin) - בעברית, מעטפת. זוהי בעצם התצוגה הויזואלית של קודי. לסקינים מסויימים יש יכולות שאין לאחרים ולהיפך. יש סקינים שמאפשרים הגדרה יותר מתוחכמת של קיצורי הדרך למשל, הרקעים וכו ויש כאלו שלא. סקין הוא בעצמו הרחבה! חשוב להבין את זה! 

5. ״בילד״ (build) - זה בעצם סט שלם של הגדרות לקודי שהוגדרו מראש על ידי יוצר הבילד. יוצר הבילד מכין גירסא של תוכן לקודי שיכולה לכלול, מעטפת שונה, הרחבות מסויימות, קיצורי דרך וכו, ויכול לחלוק את זה עם אנשים אחרים ולאפשר להם לקבל בדיוק את אותן הגדרות בצורה יחסית מהירה. בילדים פופולריים למשל ישראלים הם: אבקסיס, סניור ועוד... בעולם יש למשל את the beast.

6. ״וויזארד״ (wizard) - בעברית, אשף. זוהי בעצם הרחבה (לרוב הרחבת תוכנה) אשר מאפשרת למשתמש להתקין משהו בצורה מהירה יחסית. לרוב זה נפוץ בהקשר של התקנת בילד, ועל ידי כמה לחיצות בתוך האשף, המשתמש יוכל להתקין בילד כזה או אחר.

7. ״יומן רישום״ / לוג״ (Log) - זהו קובץ שנוצר בכל פתיחה של קודי שמכיל בתוכו כל מיני פרטים טכניים אודות תהליכים מסויימים שקורים בקודי. הרבה פעמים למי שיודע לקרוא מעט קוד ומבין קצת, אפשר למצוא שם פיתרון או לפחות הסבר למה דברים מסויימים בקודי נכשלים או קורסים.

8. ״זיכרון מטמון״ (cache) - כל תוכנה אשר מבצעת פעולות מסויימות, צריכה להשתמש בזיכרון מסויים. יש זכרונות שהם נדיפים (כלומר נמחקים אחרי שסיימו להשתמש בהם) ואחד מהם הוא ה cache. הרבה פעמים כשרואים הודעה של זיכרון מטמון מלא, חושבים שזה קשור למקום, אבל לא מדובר על כך, לרוב פשוט מדובר על זה שהשרת בצד השני כל כך איטי שהוא לא מצליח למלא את המעט שדרוש לניגון תקין של משהו.

9. ״טלויזיה אינטרנטית״ (IPTV) - רוב ההרחבות בקודי מתבססות על קבצים הקיימים בשרתים קצת כמו שיטת ה VOD. בעצם אנחנו מנגנים קבצים ששמורים איפשהוא. הטלויזיה האינטרנטית כמו ששמה מרמז מדברת על שידורים חיים של טלויזיה דרך האינטרנט. בעצם כל מי ששואל על הערוצים הישראלים, ערוצי מדע וטבע וכו, צריך להבין שבנושא הזה אין מתנות חינם. כל הרחבה אשר מציעה ערוצי טלויזיה אינטרנטית בחינם , תתקע, תגמגם, תקרוס וכו. הפתרון היחיד לדבר הזה הוא שירותי IPTV בתשלום. צריך לשים לב שבארץ אין כאלו שירותים בתשלום שהם נחשבים ״חוקיים״.

10. ״פורק״ (fork) - זה בעצם מושג שמתאר כמה דברים שיוצאים מאותו בסיס, בדיוק כמו שלמזלג יש 3 או 4 שיניים שיוצאות מאותו בסיס.
מפתחים למיניהם בעצם לוקחים קטע קוד שפיתח מפתח אחר או שהם למשל מחליטים לפרוש מצוות ולהמשיך לבד ויוצרים בעצם פורק של אותה הרחבה / תוכנה. הדוגמאות הטובות לזה אלו למשל:
spmc - פורק של קודי על ידי המפתח המקורי לאנדוראיד שהחליט לפרוש מהצוות
specto - פורק של הרחבת ג׳נסיס
quasar - פורק של הרחבת פולסר

11. ספריית סרטים / ספריית סדרות/ קיר סרטים / קיר סדרות (library) - הייעוד בעצם המקורי של קודי הוא להיות מעין תוכנת אב אשר מרכזת לנו את כל המדיה בבית, החל מתכני וידאו, תמונות, מוזיקה ועוד.
כחלק מהתכנון הזה יש לקודי אופציה לבנות לעצמו מאגר מידע, לסרוק אותו ולהציג את התוכן עם גרפיקה תואמת, למשל פוסטרים, לוגוייפ, תקצירים וכו.
הדבר הזה נעשה על ידי סריקה של ספריות מסויימות אשר בהן יש או תוכן ממשי או קישור לתוכן חיצוני ושמירתם במאגר המידע הזה. חשוב להבין, קודם כל, זו ספרייה, לא קיר ולא ארון נעליים. דבר נוסף, ספרייה זה סתם כינוי למאגר מידע שמכיל בתוכו פרטים למשל וגרפיקה. כל אחד יכול ליצור לעצמו ספרייה עם התכנים שלו האישיים או להשתמש בספריות מוכנות כמו של סניור או דה וויז.

12. האצת חומרה (Hardware Acceleration) - בלי להיכנס לפירוט טכני, מתכוון המשורר להגיד שיש למכשיר הנ"ל שבב ייעודי אשר אמור לבצע את חישובי הגרפיקה ה"כבדים". אממה, הבעיה היא שלא תמיד התוכנה מדברת עם ה'ציפ בצורה הנכונה / הטובה. בעולם אידיאלי, השבב היה עובד עם כל גירסאת תוכנה, בפועל לא, ולכן זה גורם לפעמים לתופעות של מסך שחור, פסים, ריצודים וכו

זהו, מקווה שחלקכם מכינים עכשיו קצת יותר, אם יש עוד מושגים לא ברורים , לא להסס לשאול

מה קורה לאתר קודי העולמי?

מאת abeksis

מדוע האתר איננו עובד? מדוע איננו יכולים להוריד את גרסת הקודי המתאימה למכשיר? להלן התשובות והפתרונות בפוסט זה.

קצת על קודי - קודי, תוכנה חוצת פלטפורמות להצגת תכני וידיאו מהאינטרנט, היא פיתוח של פרויקט הקוד הפתוח XBMC של קבוצת מפתחים בשם "צוות קודי", שכולל גם לא מעט ישראלים. התוכנה עצמה אינה כוללת תכנים כלשהם וערכה הוא בתוספים החיצוניים שלה, שמאפשרים גישה למאגר עצום של תוכן, חלקו חוקי וחלקו (העיקרי כפי הנראה) פיראטי. לתוכנה יש כמה מיליוני משתמשים והיא פופולרית מאוד גם בארץ.

קרא עוד